Mudanya’da belediye arazileri ayçiçeği tarlası olacak

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, görevdeki 8 yılını değerlendirdi. Belediyeye ait bir arazinin ayçiçeği ekimi için hazırlandığı …
GENEL - 31 Mart 2022 14:16 A A

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, görevdeki 8 yılını değerlendirdi. Belediyeye ait bir arazinin ayçiçeği ekimi için hazırlandığı belirten Türkyılmaz, “Yıllardır bakılmayan yerdi. Gübresi atıldı. Bir hafta 10 gün sonra buraya ayçiçeği ekeceğiz ve üreteceğiz. Hasat zamanında tahmin ettiğimiz gibi olursa 8-10 ton ayçiçeği yağı elde edeceğiz ve ihtiyaç sahiplerine vereceğiz” dedi.
1. Etap inşaat çalışmaları tamamlanan Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında icraatlarını değerlendiren ve yeni projeler açıklayan Türkyılmaz, “Çok önemli bir projemiz var.
Açıklamış olayım. Önümüzdeki günlerde belediyemizin bir tanesi 85 bin metrekare olan bir yerimiz var. Yıllardır bakılmayan yerdi, burayı sürdü, gübresi atıldı. Bir hafta 10 gün sonra buraya ayçiçeği ekeceğiz ve üreteceğiz. Hasat zamanında tahmin ettiğimiz gibi olursa 8-10 ton ayçiçeği yağı elde edeceğiz ve ihtiyaç sahiplerine vereceğiz. Halkımızla beraber ekeceğiz. Halkımızla toplayacağız ve dağıtacağız. Ekim, kasım ayı gibi buğday ekeceğiz. Buğdayı da toplayıp un yapacağız ve ihtiyaç sahiplerine dağıtacağız. Halk Bahçemiz projesi var. Halk Bahçesine halkımızla birlikte mevsimlik bütün sebzeleri ekeceğiz ve bakımını birlikte yapacağız. Oldukları zaman ihtiyaç sahipleri kendi dalından kopartacak. Orada sosyal tesislerimiz olacak. Kahvaltı, oyun parkı gibi alanlar da olacak. Bu da bizim Halk Bahçesi projesi Balabancık- Çekrice arasında yer alacak” dedi.
“Kent sınırları içinde sanayi baskısı hissediyor musunuz? İkamet sorunu olacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Türkyılmaz, “Kaçak yapılara af yok.
Bununla ilgili Trilye sonrası diye söylediğimiz, Trilye dahil, Eşkel, Eğerce, Söğütpınar, Mesudiye planlarını yaptık. Bu haftaki mecliste gündeme gelecek ve komisyona havale edilecek. O planlar yapılsın ki şehir planlı şekilde geleceğe taşınsın. Mudanya sınırında yapılacak sanayi Mudanya’da elbette ki baskı oluşturacaktır. Tehdit diyebiliriz. Bunun da önlenmesi planlama ile ilgili olur. O planlarda en kısa zamanda yapılacak” diye konuştu.
Mudanya planları, mahkeme süreci ve imarla ilgili de bilgiler veren Başkan Türkyılmaz, “Müfettişleri geldiler ama bir şey bulamadılar.
İmarla ilgili planlar bizim dönemimizde değil, bizden önceki belediye başkanlarının yaptığı çalışmalar. Bize atılacak bir suç yok. Bizi de o dosyanın içine koydular ama biz itirazlarımızı yaptık. Bir karış yeri bile imara açmadık. Kimseye sağladığımız milimetrekare inşaat alanı yok. Biz o açıdan çok rahatız. Danıştay’dan karar gelince sizlerle paylaşırız” ifadelerini kullandı.
Trafik sorunu ile ilgili de açıklama yapan Türkyılmaz, “Mudanya trafiği ile ilgili büyükşehirde toplantı yapmışlar.
Trafikle ilgili ne yaparsanız yapın gelen araçları bir yerde konaklatamadığınız zaman, yani otopark olmazsa bu sorun çözülmez. Araçlar ister ters ister düz gelsin. Bunu da söyledik.

2 yıl sonra Bursa Büyükşehir Belediyesini sosyal demokratlar yönetecek. Mudanya’nın en büyük sorunu olan ulaşım ve otopark sorununu birlikte diğer sorunları da hepsini çözeceğiz” dedi.
“Mudanya’da ilkleri gerçekleştirdik”
Kültürden sanata, sosyal belediyecilik örneklerinden turizme her alanda onlarca projeyi söz verdiği gibi hayata geçirdiğini kaydeden Başkan Hayri Türkyılmaz, “Barışın ve Kardeşliğin Başkenti Mudanya; tarihi değerleri, doğal ve kültürel turizmi, geleceğe taşınan projeleri ve huzurlu insanlarıyla artık mutlu bir dünya.

Göreve geldiğimizde iki dönemde 100 projeyi hayata geçireceğimizin sözünü vermiştik. 30 yılda yapılmayan hizmeti 2014 yılından bu yana, Mudanya’mızın her şeyin en iyisi ve en güzeline layık olduğu inancıyla hayata geçirdik. Mudanya’nın tüm değerlerinin ön plana çıkarıldığı 8 yıllık bir yatırım sürecini tamamladık. Kentimizin geleceğini şekillendiren projelerimizi hemşehrilerimle buluşturduk. Sponsor kullanmadan, tek bir kuruş borçlanmadan, bir kuruşluk işi bir kuruşa yaparak, alın terimizle çalışarak, Mudanya’da ilkleri gerçekleştirdik. Bugün; hesap verebilen, kaynaklarını etkin kullanan, ürettiğini halkıyla paylaşan, tertemiz bir yönetim anlayışıyla adil, tarafsız, mutlu bir dünya olan Mudanya’yı inşa etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
Mudanya’nın; tarihi, kültürel ve turistik değerlerinin ön plana çıkarıldığı bir yatırım dönemini geride bıraktıklarını kaydeden Başkan Türkyılmaz, “Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi 1. Etabını tamamladık.
Tirilye Sanat Evi, Taş Mektep, Zübeyde Ana Çocuk Akademisi, Cumhuriyet Meydanı Projesi 1. Etabı, MUDAŞ Sosyal Tesisi, Mudanya Hal Kahveleri,Kumyaka Çevre Sağlıklaştırması gibi söz verdiğimiz projelerimizi hayata geçirdik.Mütareke Meydanı- İsmet İnönü Parkı’nı yeniledik.

Girit Mahallesi adıyla anılan; Mütareke, Şükrüçavuş, Halitpaşa mahalleleri ile 12 Eylül, Fevzipaşa, Mustafakemalpaşa caddeleri ve bağlantılı sokaklarında yol üstü zemin kaplama çalışması tamamlanırken, sokaklarda peyzaj çalışmalarını yaptık. Söz verdiğimiz projeleri tamamladık” dedi.
Dayanışma şehir Mudanya
Zeytin Dalı Projesi ile her ay 6 bin 200 aileye destek verdiklerinin altını çizen Başkan Türkyılmaz, Uğur Böceği Projesi çerçevesinde ise 14 bin 216 kişiyi hastaneye ulaştırdıklarını, 13 bin 489 kişiye de evde sağlık hizmeti verdiklerini belirtti.

Mudanya’da toprağın bereketinin hakça paylaşıldığını da vurgulayan Başkan Türkyılmaz, “Belediyemize ait arazi ve parklardan topladığımız zeytinleri zeytinyağı haline getiriyor, Zeytin Dalı’na kayıtlı ailelerimize dağıtıyoruz. Son üç yılda 2 bin 355 kişiye 16 bin 633 litre zeytinyağı dağıtımı yaptık. 3 bin 117 kişiye ücretsiz diyetisyen ve sağlık hizmeti sağlarken, yine belediyemiz bünyesinde bulunan psikolog da Mudanyalı danışanlarına hizmet vermeye devam ediyor. Tüm Mudanya’yı pandemi sürecinde çocuklar derslerinden geri kalmasın diye tüm mahalleleri internet altyapısıyla buluşturduk.

Online eğitim sınıfları açtık. Dayanışmanın en güzel örneğini Mudanya’da sergiledik” ifadelerini kullandı.
“Bir karış toprak imara açılmadı”
2014 yılından bu yana bir karış toprağın imara açılmadığını belirten Başkan Türkyılmaz, “Mudanya’da parkların tapusu artık çocuklarımızın.

152 bin metrekarelik yeşil alanı ‘Umut Tohumları’ projemiz doğrultusunda Mudanyalı çocuklara verdik. 212 bin 500 adet mevsimlik çiçek ektik. 186 bin 62 adet ağaç diktik. Toplam 46 bin 371 metrekare yeşil alanı Mudanya’ya kazandırdık. 80 yeni park yapımı yenileme çalışması gerçekleştirdik. Her mahalleye spor alanı sözü verdik. 20 halı, basketbol, tenis sahası ile çocuklarımızı buluşturduk. ‘Kalkınmanın yolu, üretimden geçer, Mudanya bu emeğe değer’ dedik, Mirzaoba, Dereköy, Tirilye, Çepni, Esence, Akköy, Çayönü’ndeki kadınlara kooperatifleşme, hukuk ve e-ticaret eğitimi verdik. Mudanya Kent Konseyi ve Türk Kadınlar Birliği Bursa Şubesi işbirliği ile Dereköy Mahallesi’nde Kadın Genç Kütüphane ve Kültür Dayanışma Merkezi’nin açılışını yaptık.Mudanya’nın tarımsal değerlerini festival ve şenliklerle yaşatıyoruz.Yüzlerce gazeteci, yazar, akademisyen, tiyatrocu, sanatçıyı Mudanyalılarla buluşturduk.Hobi ve sanat atölyelerinde öğrenmenin yaşı yok. 3 bin 285 kursiyere eğitim verdik. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün miras bıraktığı çağdaş ve Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm değerlerine sahip çıkıyoruz.231 bin 100 metrekare beton parke, 51 bin 241 ton asfalt çalışması yaparak, kentimizi ulaşılabilir kıldık” diyerek sözlerini noktaladı.

GENEL - 14:16 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Bursa’da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse saldırı
  Bursa’da Cezaevi İnfaz Koruma Memurları bulunan seyir hailndeki otobüse saldırı gerçekleştirildi. Bombalı saldırıda otobüs yanarken 1 kişi öldü 4 kişi de yaralandı. Bursa’da Minareli Çavuş Mahallesi’ndeki E Tipi Kapalı Cezaevi personeli ve İnfaz Koruma Memurları bulunan servis aracı Osmangazi ilçesi Yeni Karaman mevkisi yakınlarındaki akaryakıt istasyonuna yakınına döşenen el yapımı patlayıcı bombanın patlaması sonucunca yanmaya […]
 • 02
  Bursa’da cadde ortasında bıçaklı kavga
  Bursa’da Yıldırım ilçesi İncirli Caddesi üzerinde yaşanan olayda husumetli olduğu düşünülen kişiler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşünce yumruklar konuştu ve bıçaklar çekildi. Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesine bağlı İncirli Caddesi’nde meydana gelen olayda edinilen bilgilere göre husumetli olan iki kişi yolda karşılaşınca sözlü olarak kavga etmeye başladılar. Sözlü kavga kısa süre içersinde yumrukların […]
 • 03
  Bursa’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 Ölü
  Bursa’da Kestel ilçesine bağlı Barakfakih Köyü yakınlarında yağmur sebebiyle kontrolden çıkan otomobil takla attı. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Bursa’nın Kestel ilçesi Barakfakih Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında yağmur sebebiyle sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil takla attı. Takla atan araç yol kenarında bulunan tarlalık alanda zor duran otomobilde bulunan Eren OK […]
 • 04
  Bursa’da kaza: Domuza vurmamak için canından oldu
  Bursa’da Karacabey ilçesinde yaşanan kazada önüne çıkan domuz sebebiyle kontrolden çıkan araç şarampole yuvarlandı. Kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti. Bursa’nın Karacabey ilçesi Harmanlı Mahallesi yakınlarında saat 14.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında aracıyla seyir halinde olan 58 yaşındaki Zekeriya Karataş isimli vatandaşın önüne domuz çıktı. Önüne çıkan domuza vurmamak için manevra yapan sürücü aracın kontrolünü […]
 • 05
  Cuma Namazı’nda Bursa Ulu Camii Dolup Taştı
  Tüm islam aleminin Ramazan Bayramı öncesinde oruç tutuğu Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazı sebebiyle 600 yıllık geçmişe sahip olan Bursa Ulu Camii dolup taştı. Yıldırım Bayezid Han’ın çıktığı Niğbolu Seferi dönüşünde verdiği emir ile 1396-1400 yılları arasında ”Evliyalar Şehri” olarak tanımlanan Bursa’da yaptırılan Ulu Cami aynı zamanda bir zaferin de nişanesi ve hat müzesi olarak […]
 • 06
  Bursa’da kumar oynayanlara Ramazan baskını
  Bursa’da iki farklı adreste içinde bulunduğumuz Ramazan ayında gece geç saatlere kadar kumar oynandığı ihbarı alan polis ekipleri adreslere baskın düzenledi. Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesine bağlı iki mahallede Ulu ve Bağlarbaşı Mahallesi mevkiinde bulunan işyerlerinde geç saatlere kadar kumar oynandığına dair aldıkları ihbarı değerlendiren Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ihbarlarda belirtilen kahvehanelere baskın düzenlediler. Osmangazi ilçesine […]
 • 07
  Bursa’da oto galericiler sitesinde yangın çıktı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde bulunan Oto Galericiler Sitesi içersinde yangın çıktı. Yangında bir köpeğin zehirlenerek öldüğü öğrenildi. Bursa’nın İnegöl ilçesinde Oto Galericiler Sitesi içersinde faaliyet gösteren bir 2. El Otomobil Galerisi işletmesinde saat 22.00 sıralarında yangın çıktı. Site içersinde faaliyet gösteren işletmenin bürosundan çıkan dumanları fark eden diğer esnaflar durumu İnegöl İtfaiye birimine ve 112 Acil […]
 • 08
  Tur minibüsüyle motosikletli trafik polisleri çarpıştı
  Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Haşim İşcan Caddesi üzerinde kontrolsüz şerit değiştiren tur minibüsü ile motosikletli trafik polisleri çarpıştı. Kazada iki Trafik Polisi yaralandı. Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Haşim İşcan Caddesi üzerinde meydana gelen trafik kazasında edinilen bilgilere göre yolun en sağında seyir halinde olan tur minibüsü en sol şeride geçerek U Dönüşü yapmak istedi. […]
 • 09
  Mudanya’da kayalıklardan atlayarak intihar eden genç ölü bulundu
  Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşanan olayda ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki genç deniz kenarında ölü olarak bulundu. Bursa’da Mudanya ilçesi sahil kenarında sabah saatlerinde bir erkek cesedi bulundu. Ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki Mehmet Toprak isimli gencin babasının aramaları sonucunda bulunduğu bildirildi. Gencin cesedinin bulunması üzerine olay yerine […]
 • 10
  Bursa’da tamir ettiği çatıdan düşen şahıs yaralandı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasındaki deponun çatısından düşen usta ağır şekilde yaralandı. Bursa’nın İnegöl ilçesi kırsal Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir mobilya fabrikasında yaşanan olayda fabrikanın bahçesinde bulunan deponun çatısında tadilat yaparken saç kurma işlemi sırasında dengesini kaybeden 57 yaşındaki usta düşerek ağır yaralandı. […]

HAVA DURUMU

7 Ağustos 2022 PAZAR
22°
 • PTS °
 • SAL °
 • ÇAR °

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

VİDEO GALERİSİ

FOTOĞRAF GALERİSİ

ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Bursa’da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse saldırı
  Bursa’da Cezaevi İnfaz Koruma Memurları bulunan seyir hailndeki otobüse saldırı gerçekleştirildi. Bombalı saldırıda otobüs yanarken 1 kişi öldü 4 kişi de yaralandı. Bursa’da Minareli Çavuş Mahallesi’ndeki E Tipi Kapalı Cezaevi personeli ve İnfaz Koruma Memurları bulunan servis aracı Osmangazi ilçesi Yeni Karaman mevkisi yakınlarındaki akaryakıt istasyonuna yakınına döşenen el yapımı patlayıcı bombanın patlaması sonucunca yanmaya […]
 • 02
  Bursa’da cadde ortasında bıçaklı kavga
  Bursa’da Yıldırım ilçesi İncirli Caddesi üzerinde yaşanan olayda husumetli olduğu düşünülen kişiler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşünce yumruklar konuştu ve bıçaklar çekildi. Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesine bağlı İncirli Caddesi’nde meydana gelen olayda edinilen bilgilere göre husumetli olan iki kişi yolda karşılaşınca sözlü olarak kavga etmeye başladılar. Sözlü kavga kısa süre içersinde yumrukların […]
 • 03
  Bursa’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 Ölü
  Bursa’da Kestel ilçesine bağlı Barakfakih Köyü yakınlarında yağmur sebebiyle kontrolden çıkan otomobil takla attı. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Bursa’nın Kestel ilçesi Barakfakih Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında yağmur sebebiyle sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil takla attı. Takla atan araç yol kenarında bulunan tarlalık alanda zor duran otomobilde bulunan Eren OK […]
 • 04
  Bursa’da kaza: Domuza vurmamak için canından oldu
  Bursa’da Karacabey ilçesinde yaşanan kazada önüne çıkan domuz sebebiyle kontrolden çıkan araç şarampole yuvarlandı. Kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti. Bursa’nın Karacabey ilçesi Harmanlı Mahallesi yakınlarında saat 14.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında aracıyla seyir halinde olan 58 yaşındaki Zekeriya Karataş isimli vatandaşın önüne domuz çıktı. Önüne çıkan domuza vurmamak için manevra yapan sürücü aracın kontrolünü […]
 • 05
  Cuma Namazı’nda Bursa Ulu Camii Dolup Taştı
  Tüm islam aleminin Ramazan Bayramı öncesinde oruç tutuğu Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazı sebebiyle 600 yıllık geçmişe sahip olan Bursa Ulu Camii dolup taştı. Yıldırım Bayezid Han’ın çıktığı Niğbolu Seferi dönüşünde verdiği emir ile 1396-1400 yılları arasında ”Evliyalar Şehri” olarak tanımlanan Bursa’da yaptırılan Ulu Cami aynı zamanda bir zaferin de nişanesi ve hat müzesi olarak […]
 • 06
  Bursa’da kumar oynayanlara Ramazan baskını
  Bursa’da iki farklı adreste içinde bulunduğumuz Ramazan ayında gece geç saatlere kadar kumar oynandığı ihbarı alan polis ekipleri adreslere baskın düzenledi. Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesine bağlı iki mahallede Ulu ve Bağlarbaşı Mahallesi mevkiinde bulunan işyerlerinde geç saatlere kadar kumar oynandığına dair aldıkları ihbarı değerlendiren Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ihbarlarda belirtilen kahvehanelere baskın düzenlediler. Osmangazi ilçesine […]
 • 07
  Bursa’da oto galericiler sitesinde yangın çıktı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde bulunan Oto Galericiler Sitesi içersinde yangın çıktı. Yangında bir köpeğin zehirlenerek öldüğü öğrenildi. Bursa’nın İnegöl ilçesinde Oto Galericiler Sitesi içersinde faaliyet gösteren bir 2. El Otomobil Galerisi işletmesinde saat 22.00 sıralarında yangın çıktı. Site içersinde faaliyet gösteren işletmenin bürosundan çıkan dumanları fark eden diğer esnaflar durumu İnegöl İtfaiye birimine ve 112 Acil […]
 • 08
  Tur minibüsüyle motosikletli trafik polisleri çarpıştı
  Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Haşim İşcan Caddesi üzerinde kontrolsüz şerit değiştiren tur minibüsü ile motosikletli trafik polisleri çarpıştı. Kazada iki Trafik Polisi yaralandı. Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Haşim İşcan Caddesi üzerinde meydana gelen trafik kazasında edinilen bilgilere göre yolun en sağında seyir halinde olan tur minibüsü en sol şeride geçerek U Dönüşü yapmak istedi. […]
 • 09
  Mudanya’da kayalıklardan atlayarak intihar eden genç ölü bulundu
  Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşanan olayda ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki genç deniz kenarında ölü olarak bulundu. Bursa’da Mudanya ilçesi sahil kenarında sabah saatlerinde bir erkek cesedi bulundu. Ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki Mehmet Toprak isimli gencin babasının aramaları sonucunda bulunduğu bildirildi. Gencin cesedinin bulunması üzerine olay yerine […]
 • 10
  Bursa’da tamir ettiği çatıdan düşen şahıs yaralandı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasındaki deponun çatısından düşen usta ağır şekilde yaralandı. Bursa’nın İnegöl ilçesi kırsal Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir mobilya fabrikasında yaşanan olayda fabrikanın bahçesinde bulunan deponun çatısında tadilat yaparken saç kurma işlemi sırasında dengesini kaybeden 57 yaşındaki usta düşerek ağır yaralandı. […]

HAVA DURUMU

7 Ağustos 2022 PAZAR
22°
 • PTS °
 • SAL °
 • ÇAR °
BurHOST
Gazeteler
sanalbasin.com üyesidir