Başkan Altay: “İklim değişikliğiyle mücadeleyi hep birlikte başarmak zorundayız”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ankara’da düzenlenen Eko İklim Zirvesi’nde “Büyükşehirlerde Yeşil Dönüşüm” konulu panele …
Konya - 31 Mart 2022 14:11 A A

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ankara’da düzenlenen Eko İklim Zirvesi’nde “Büyükşehirlerde Yeşil Dönüşüm” konulu panele katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Eko İklim Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı’na katıldı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Congresium’da gerçekleştirilen programda “Büyükşehirlerde Yeşil Dönüşüm” konulu panelde konuşan Başkan Altay, Konya İklim Değişikliği Eylem Planı, Sıfır Atık Yönetim Sistemi, Sera Gazı Azaltım Eylem Planı, Sıfır Karbon Binalar Projesi, İklim Dostu Karbon Nötr Şehirler Projesi, Bisiklet Master Planı, Yeşil Sukuk ve Döngüsel Ekonomi Modeli, göllerin korunması, tarımın sürdürülebilirliği ve su tasarrufu gibi konularda önemli açıklamalar yaptı.

“Bu mücadeleyi hep birlikte vermeliyiz”

Küresel iklim değişikliğinin tüm insanlığın ortak sorunu olduğunu ifade eden Başkan Altay, Türkiye’nin kirletici ülkeler sıralamasında neredeyse sonlarda olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin iklim değişikliğine etkisi yüzde 1’in altında olsa da dünyanın geldiği noktada iklim değişikliğinden herkesin etkilendiğinin altını çizen Başkan Altay, “Bu mücadeleyi hep birlikte vermemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızın görevleri var, belediyelerimizin görevleri var ve hükümetlerin görevleri var. Bunu başarmak zorundayız. Bence en önemli nokta bu. Eğer bunu başaramazsak, dünyanın ısısını 1,5 derecede tutmayı başaramazsak artık dünya geri dönülmez bir yola gidecek. Onun için hepimizin eleştirmekten daha çok ne yapabiliriz diyerek bir yola çıkması gerekiyor. Özellikle 2053 Net Sıfır Karbon hedefi ve Yeşil Kalkınma Devrimi imzasıyla Türkiye bu konuda önemli bir sorumluluk yüklendi. Bizler de şehirlerimizi iklim değişikliğine hazırlamaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

“Konya üretmezse Türkiye’nin gıda güvenliğini sağlamamız mümkün olmaz”

Konya’nın iklim değişikliğinden en fazla etkilenecek şehir olarak göründüğüne vurgu yapan Başkan Altay şöyle devam etti: “Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre; bizim bu konudaki ilgimiz diğer şehirlere göre biraz daha fazla. Bu konuda daha fazla gayret ediyoruz. Aslında bunu sadece kendi şehrimiz için değil; Türkiye için de bir sorumluluk görüyoruz. Çünkü Konya hem tarımsal üretimde, hem hayvansal üretimde, neredeyse tüm ürünlerde birinci sırada üretim yapan bir şehir. Konya’nın üretmediği bir durumda Türkiye’nin gıda güvenliğini sağlamamız, Türkiye’nin gıda arzını sağlamamız maalesef mümkün olmaz. Onun için Konya’yı hep birlikte korumamız lazım. Konya, sadece Konya’da yaşayanlar için değil; Türkiye’de herkes için çok kıymetli ve önemli. Onun için bu konudaki ilk çalışmamızı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen ‘Türkiye’de İklim Değişikliğine Uyum Eyleminin Güçlendirilmesi Projesi’ne katılarak gerçekleştirdik. Konya pilot şehir seçildi ve biz şu anda Konya İklim Değişikliği Eylem Planı’nı hazırlıyoruz. Bundan sonra yapacağımız işleri bu eylem planı çerçevesinde Konya’nın en az etkilenmesi için yürüteceğiz.”

“31 İlçemizde Sıfır Atık’ın en etkin şekilde uygulanması için çalışıyoruz”

Konya olarak Sıfır Atık ile ilgili önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Başkan Altay, “Türkiye’nin en önemli gündemlerinden birisi Sıfır Atık. Bu konuda da Konya olarak Konya Sıfır Atık Yönetim Sistem Planı’mızı hazırladık ve 31 ilçemizde sıfır atığın en etkin bir şekilde uygulanması için çalışıyoruz. Karbon salınımının azaltılmasına yönelik de uluslararası kuruluşlar ile yaptığımız çalışmalar var. Bunlardan belki de en önemlisi ‘Yeşil Kalkınma Yolunda Türkiye’ hedefleri doğrultusunda Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Sera Gazı Emisyon Envanteri Raporu ve Azaltma Eylem Planı’nı hazırlıyoruz. Burada yapmaya çalıştığımız şey, sera gazına neden olan alanları, faaliyetleri tespit etmek ve sonrasında bunları azaltmak için ne yapacağımızı planlamak. Hepsini birlikte yürütüyoruz. Konya’nın bir haritasını çıkarıyoruz. Öncelikle hedefimiz, sorunu tespit edebilmek sonra da bu plan doğrultusunda Konya’nın karbon salınımını azaltması ile ilgili bir çalışma yürütmek. Yine Sıfır Karbon Binalar Projesi’nin iki pilot şehrinden birisi yine Konya’mız. Bu çerçevede 2050 yılına kadar inşaat sektörünün karbonsuz ulaştırılmasına yönelik Konya yerelde ulusal yol haritalarının geliştirilmesi ve benimsenmesinin sağlanması için eylem planları ve stratejileri geliştiriyoruz Birleşmiş Milletler ile yaptığımız çalışma tüm Türkiye için örnek bir çalışma olacak” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’de ilk kez Bisiklet Master Planı’nı yapan şehir olduk”

Akıllı Şehirler ile ilgili yürüttükleri çalışmalara değinen Başkan Altay, “Konya denince belki en vurgu ile söylememiz gereken, karbon emisyonuna karşı bisiklet kullanımı. Konya’nın coğrafi bir üstünlüğü var, kabul ediyoruz. Ama şunu da takdirlerinize sunuyorum: Şu anda Konya’daki toplam bisiklet yolu uzunluğu 550 kilometre. Ankara-Konya’ya çok yakın. Hızlı trenle 1 saat 40 dakika sürüyor. Sizi bahar mevsiminde bu keyfi yaşamak için Konya’ya davet ediyorum. Konya inşallah 2023 yılına kadar 78 kilometre daha bisiklet yolu yaparak ana arterlerde insanların güvenli bir şekilde ulaşım aracı olarak bisikleti kullanmaları ile ilgili bir çalışma yürütecek. Bunu yapmak için de Türkiye’de ilk kez Bisiklet Master Planı’nı yapan şehir olduk. Biz bütün çalışmalarımızı üst ölçek planlama yaparak gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. İstiyoruz ki yol haritamızı doğru tespit edelim. Bu yol haritasına göre de doğru adımlar atabiliriz. İnşallah Konya, Türkiye’nin bisiklet şehri olacak” sözlerini kullandı.

“Alt gelir grubunda olan bin 108 evde doğalgaz dönüşümü gerçekleştirdik”

Türkiye’de ilk kez uygulanan ‘Konya Tarihi Kent Merkezi ve Mevlana Bölgesinde Hava Kalitesinin İyileştirilmesi Projesi’nden de bahseden Başkan Altay, “Konya’nın tarihi merkezi Mevlana Müzesi etrafı. Bu bölgede hava kirliliği ile ilgili ciddi problemimiz var maalesef. Konya’nın coğrafi yapısı bisiklet için avantaj oluştururken hava kirliliği için de bir dezavantaj oluşturuyor. Çukurda kalan bölgelerde hava kirliliği oluşuyor. Onun için ‘Benim Şehrim Temiz Hava Projesi’ çerçevesinde özellikle Mevlana bölgesindeki alt gelir grubunda kömür kullanmak zorunda kalan, doğalgazı kapısının önüne kadar gelmiş ama evinde kullanamayan toplamda bin 108 evde doğalgaz dönüşümünü Çevre Şehircilik ve İkilim Değişikliği Bakanlığımızla birlikte gerçekleştirdik. Kombisinden kalorifer tesisatına kadar bütün işlemler Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. İlk kez sosyal yardımlar Konya’da kömür yerine doğalgazla verilmeye başlandı ve sonrasında hükümetimiz sosyal yardımların doğalgazla da verileceği ile ilgili bir düzenleme yaptı. Bin 108 konutta bunu başarmak, hava kirliliği için belki çok çok farkındalık oluşturmayacak ama bu bir başlangıç. Adeta suya bir damla atmış olduk. Bundan sonra da inşallah parça parça bu projeyi uygulamayı arzu ediyoruz” dedi.

“Yeşil Sukuk ihracı yapan dünyada ilk örnek olacağız”

Dünyada ilk kez Yeşil Sukuk ihracını gerçekleştirmek için bir çalışma yaptıklarını kaydeden Başkan Altay, “Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İstanbul Özel Sektör Kalkınma Merkezi tarafından Yeşil Sukuk Projemiz yürütülüyor. Amacımız çevresel zorluklara finansal çözümler bulunması. Dünyada ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde yeşil altyapı projeleri için finansman erişiminin kolaylaştırılması, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmada İslami finansın rolünün genişletilmesini amaçlıyor. Bu vesileyle yapmış olduğumuz proje inşallah hayata geçerse ilk etapta 100 milyon liralık bir sukuk ihracı gerçekleştirerek güneş enerjisi santrali yapmayı planlıyoruz. Böylece Konya Büyükşehir Belediyesi Yeşil Sukuk ihracı yapan dünyada ilk örnek olacak. Bundan sonra diğer büyükşehirlerimizin de yapmış olduğu projeler için bir finansman oluşturacak” ifadelerini kullandı.

Başkan Altay, konuşmasında Beyşehir Gölü, Tuz Gölü ve Meke Gölü’nün korunmasına yönelik yapılan çalışmalar, Mor Şebeke, Sürdürülebilir Kentsel Haraketlilik Planı, atıksu arıtma tesisleri ve katı atıktan enerji üretimi gibi konularda da açıklamalarda bulundu. Öte yandan Konya Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı’nda stant açarak katılımcılara temiz şehir çalışmalarını anlattı.

Konya - 14:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Bursa’da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse saldırı
  Bursa’da Cezaevi İnfaz Koruma Memurları bulunan seyir hailndeki otobüse saldırı gerçekleştirildi. Bombalı saldırıda otobüs yanarken 1 kişi öldü 4 kişi de yaralandı. Bursa’da Minareli Çavuş Mahallesi’ndeki E Tipi Kapalı Cezaevi personeli ve İnfaz Koruma Memurları bulunan servis aracı Osmangazi ilçesi Yeni Karaman mevkisi yakınlarındaki akaryakıt istasyonuna yakınına döşenen el yapımı patlayıcı bombanın patlaması sonucunca yanmaya […]
 • 02
  Bursa’da cadde ortasında bıçaklı kavga
  Bursa’da Yıldırım ilçesi İncirli Caddesi üzerinde yaşanan olayda husumetli olduğu düşünülen kişiler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşünce yumruklar konuştu ve bıçaklar çekildi. Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesine bağlı İncirli Caddesi’nde meydana gelen olayda edinilen bilgilere göre husumetli olan iki kişi yolda karşılaşınca sözlü olarak kavga etmeye başladılar. Sözlü kavga kısa süre içersinde yumrukların […]
 • 03
  Bursa’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 Ölü
  Bursa’da Kestel ilçesine bağlı Barakfakih Köyü yakınlarında yağmur sebebiyle kontrolden çıkan otomobil takla attı. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Bursa’nın Kestel ilçesi Barakfakih Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında yağmur sebebiyle sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil takla attı. Takla atan araç yol kenarında bulunan tarlalık alanda zor duran otomobilde bulunan Eren OK […]
 • 04
  Bursa’da kaza: Domuza vurmamak için canından oldu
  Bursa’da Karacabey ilçesinde yaşanan kazada önüne çıkan domuz sebebiyle kontrolden çıkan araç şarampole yuvarlandı. Kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti. Bursa’nın Karacabey ilçesi Harmanlı Mahallesi yakınlarında saat 14.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında aracıyla seyir halinde olan 58 yaşındaki Zekeriya Karataş isimli vatandaşın önüne domuz çıktı. Önüne çıkan domuza vurmamak için manevra yapan sürücü aracın kontrolünü […]
 • 05
  Cuma Namazı’nda Bursa Ulu Camii Dolup Taştı
  Tüm islam aleminin Ramazan Bayramı öncesinde oruç tutuğu Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazı sebebiyle 600 yıllık geçmişe sahip olan Bursa Ulu Camii dolup taştı. Yıldırım Bayezid Han’ın çıktığı Niğbolu Seferi dönüşünde verdiği emir ile 1396-1400 yılları arasında ”Evliyalar Şehri” olarak tanımlanan Bursa’da yaptırılan Ulu Cami aynı zamanda bir zaferin de nişanesi ve hat müzesi olarak […]
 • 06
  Bursa’da kumar oynayanlara Ramazan baskını
  Bursa’da iki farklı adreste içinde bulunduğumuz Ramazan ayında gece geç saatlere kadar kumar oynandığı ihbarı alan polis ekipleri adreslere baskın düzenledi. Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesine bağlı iki mahallede Ulu ve Bağlarbaşı Mahallesi mevkiinde bulunan işyerlerinde geç saatlere kadar kumar oynandığına dair aldıkları ihbarı değerlendiren Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ihbarlarda belirtilen kahvehanelere baskın düzenlediler. Osmangazi ilçesine […]
 • 07
  Bursa’da oto galericiler sitesinde yangın çıktı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde bulunan Oto Galericiler Sitesi içersinde yangın çıktı. Yangında bir köpeğin zehirlenerek öldüğü öğrenildi. Bursa’nın İnegöl ilçesinde Oto Galericiler Sitesi içersinde faaliyet gösteren bir 2. El Otomobil Galerisi işletmesinde saat 22.00 sıralarında yangın çıktı. Site içersinde faaliyet gösteren işletmenin bürosundan çıkan dumanları fark eden diğer esnaflar durumu İnegöl İtfaiye birimine ve 112 Acil […]
 • 08
  Tur minibüsüyle motosikletli trafik polisleri çarpıştı
  Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Haşim İşcan Caddesi üzerinde kontrolsüz şerit değiştiren tur minibüsü ile motosikletli trafik polisleri çarpıştı. Kazada iki Trafik Polisi yaralandı. Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Haşim İşcan Caddesi üzerinde meydana gelen trafik kazasında edinilen bilgilere göre yolun en sağında seyir halinde olan tur minibüsü en sol şeride geçerek U Dönüşü yapmak istedi. […]
 • 09
  Mudanya’da kayalıklardan atlayarak intihar eden genç ölü bulundu
  Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşanan olayda ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki genç deniz kenarında ölü olarak bulundu. Bursa’da Mudanya ilçesi sahil kenarında sabah saatlerinde bir erkek cesedi bulundu. Ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki Mehmet Toprak isimli gencin babasının aramaları sonucunda bulunduğu bildirildi. Gencin cesedinin bulunması üzerine olay yerine […]
 • 10
  Bursa’da tamir ettiği çatıdan düşen şahıs yaralandı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasındaki deponun çatısından düşen usta ağır şekilde yaralandı. Bursa’nın İnegöl ilçesi kırsal Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir mobilya fabrikasında yaşanan olayda fabrikanın bahçesinde bulunan deponun çatısında tadilat yaparken saç kurma işlemi sırasında dengesini kaybeden 57 yaşındaki usta düşerek ağır yaralandı. […]

HAVA DURUMU

6 Aralık 2022 SALI
 • ÇAR 11.8°
 • PER 14.4°
 • CUM 15.2°

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

VİDEO GALERİSİ

FOTOĞRAF GALERİSİ

ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Bursa’da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse saldırı
  Bursa’da Cezaevi İnfaz Koruma Memurları bulunan seyir hailndeki otobüse saldırı gerçekleştirildi. Bombalı saldırıda otobüs yanarken 1 kişi öldü 4 kişi de yaralandı. Bursa’da Minareli Çavuş Mahallesi’ndeki E Tipi Kapalı Cezaevi personeli ve İnfaz Koruma Memurları bulunan servis aracı Osmangazi ilçesi Yeni Karaman mevkisi yakınlarındaki akaryakıt istasyonuna yakınına döşenen el yapımı patlayıcı bombanın patlaması sonucunca yanmaya […]
 • 02
  Bursa’da cadde ortasında bıçaklı kavga
  Bursa’da Yıldırım ilçesi İncirli Caddesi üzerinde yaşanan olayda husumetli olduğu düşünülen kişiler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşünce yumruklar konuştu ve bıçaklar çekildi. Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesine bağlı İncirli Caddesi’nde meydana gelen olayda edinilen bilgilere göre husumetli olan iki kişi yolda karşılaşınca sözlü olarak kavga etmeye başladılar. Sözlü kavga kısa süre içersinde yumrukların […]
 • 03
  Bursa’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 Ölü
  Bursa’da Kestel ilçesine bağlı Barakfakih Köyü yakınlarında yağmur sebebiyle kontrolden çıkan otomobil takla attı. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Bursa’nın Kestel ilçesi Barakfakih Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında yağmur sebebiyle sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil takla attı. Takla atan araç yol kenarında bulunan tarlalık alanda zor duran otomobilde bulunan Eren OK […]
 • 04
  Bursa’da kaza: Domuza vurmamak için canından oldu
  Bursa’da Karacabey ilçesinde yaşanan kazada önüne çıkan domuz sebebiyle kontrolden çıkan araç şarampole yuvarlandı. Kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti. Bursa’nın Karacabey ilçesi Harmanlı Mahallesi yakınlarında saat 14.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında aracıyla seyir halinde olan 58 yaşındaki Zekeriya Karataş isimli vatandaşın önüne domuz çıktı. Önüne çıkan domuza vurmamak için manevra yapan sürücü aracın kontrolünü […]
 • 05
  Cuma Namazı’nda Bursa Ulu Camii Dolup Taştı
  Tüm islam aleminin Ramazan Bayramı öncesinde oruç tutuğu Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazı sebebiyle 600 yıllık geçmişe sahip olan Bursa Ulu Camii dolup taştı. Yıldırım Bayezid Han’ın çıktığı Niğbolu Seferi dönüşünde verdiği emir ile 1396-1400 yılları arasında ”Evliyalar Şehri” olarak tanımlanan Bursa’da yaptırılan Ulu Cami aynı zamanda bir zaferin de nişanesi ve hat müzesi olarak […]
 • 06
  Bursa’da kumar oynayanlara Ramazan baskını
  Bursa’da iki farklı adreste içinde bulunduğumuz Ramazan ayında gece geç saatlere kadar kumar oynandığı ihbarı alan polis ekipleri adreslere baskın düzenledi. Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesine bağlı iki mahallede Ulu ve Bağlarbaşı Mahallesi mevkiinde bulunan işyerlerinde geç saatlere kadar kumar oynandığına dair aldıkları ihbarı değerlendiren Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ihbarlarda belirtilen kahvehanelere baskın düzenlediler. Osmangazi ilçesine […]
 • 07
  Bursa’da oto galericiler sitesinde yangın çıktı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde bulunan Oto Galericiler Sitesi içersinde yangın çıktı. Yangında bir köpeğin zehirlenerek öldüğü öğrenildi. Bursa’nın İnegöl ilçesinde Oto Galericiler Sitesi içersinde faaliyet gösteren bir 2. El Otomobil Galerisi işletmesinde saat 22.00 sıralarında yangın çıktı. Site içersinde faaliyet gösteren işletmenin bürosundan çıkan dumanları fark eden diğer esnaflar durumu İnegöl İtfaiye birimine ve 112 Acil […]
 • 08
  Tur minibüsüyle motosikletli trafik polisleri çarpıştı
  Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Haşim İşcan Caddesi üzerinde kontrolsüz şerit değiştiren tur minibüsü ile motosikletli trafik polisleri çarpıştı. Kazada iki Trafik Polisi yaralandı. Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Haşim İşcan Caddesi üzerinde meydana gelen trafik kazasında edinilen bilgilere göre yolun en sağında seyir halinde olan tur minibüsü en sol şeride geçerek U Dönüşü yapmak istedi. […]
 • 09
  Mudanya’da kayalıklardan atlayarak intihar eden genç ölü bulundu
  Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşanan olayda ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki genç deniz kenarında ölü olarak bulundu. Bursa’da Mudanya ilçesi sahil kenarında sabah saatlerinde bir erkek cesedi bulundu. Ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki Mehmet Toprak isimli gencin babasının aramaları sonucunda bulunduğu bildirildi. Gencin cesedinin bulunması üzerine olay yerine […]
 • 10
  Bursa’da tamir ettiği çatıdan düşen şahıs yaralandı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasındaki deponun çatısından düşen usta ağır şekilde yaralandı. Bursa’nın İnegöl ilçesi kırsal Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir mobilya fabrikasında yaşanan olayda fabrikanın bahçesinde bulunan deponun çatısında tadilat yaparken saç kurma işlemi sırasında dengesini kaybeden 57 yaşındaki usta düşerek ağır yaralandı. […]

HAVA DURUMU

6 Aralık 2022 SALI
 • ÇAR 11.8°
 • PER 14.4°
 • CUM 15.2°

BurHOST

Gazeteler
sanalbasin.com üyesidir
Firma Ekle