Bakan Dönmez: “Devletimiz büyük oranda sübvansiyon uyguluyor ancak artışları minimum düzeyde yansıtmak zorunda kalıyoruz”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, özellikle ithal kaynaklarda üretim yapan santrallerin son dönemde ciddi girdi maliyetleri oluşmaya …
EKONOMİ - 31 Mart 2022 12:31 A A

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, özellikle ithal kaynaklarda üretim yapan santrallerin son dönemde ciddi girdi maliyetleri oluşmaya başladığını belirterek, “Oluşan küresel fiyatlar içerideki maliyetleri de zorluyor. Devletimiz büyük oranda sübvansiyon uyguluyor ancak son raddede artışları minimum düzeyde yansıtmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları (SETA) Vakfı tarafından düzenlenen “Dünyada ve Türkiye’de Enerji Trendleri” başlıklı sempozyuma açılış konuşmacısı olarak katıldı.

Bakan Dönmez burada yaptığı konuşmasında, Covid-19 salgını nedeniyle enerji dönüşümü ve iklim değişikliği gibi konularında gündemde olduğu bir dönemin ortaya çıktığını belirterek, salgının neden olduğu sorunları şöyle sıraladı:

“Salgınla mücadele amacıyla alınan önlemler ve getirilen kısıtlamalar nedeniyle önce talep çöktü ve enerji fiyatları düştü.

Talepte ve fiyatlarda ortaya çıkan bu düşüş yatırım iştahını azalttı ve enerjide yapılması gereken yatırımlar yeterli seviyede yapılmadı.

Ekonomiler toparlanmaya başlayınca bu sefer de talepteki hızlı artışa arz yetişemedi. Yatırım eksikliği, üretime hızla dönülememesi ve arz kesintisi politikaları enerji fiyatlarının önce kademeli olarak sonra ise hızla yükselmesine neden oldu.

Bu durum elbette iklim değişikliğine ilişkin küresel mücadelenin de sekteye uğramasına neden oldu. Enerjide yaşanan arz problemi ve yüksek fiyatlamalar, ülkelerin enerji arz güvenliğini tehlikeye attı. Bugün Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok gelişmiş ülkede fosil yakıtların kullanımı arttı.”

Bakan Dönmez, sıraladığı sorunların küresel anlamda sürdürülebilir olmadığını ifade ederek, ülkelerin net sıfır hedeflerini açıkladığı bir ortamda fosil yakıtların kurtarıcı olarak sahneye çıkmasının, küresel enerji yönetiminde trendlere göre değil gerçeklere göre hareket edilmesi gerektiği gerçeğinin ülkelerin karşısına çıktığını kaydetti.

“Bağımlılığı başka bir bağımlılığa dönüştürmemek için tıpkı satranç gibi bir sonraki adımı hesaplayarak hareket etmemiz gerekiyor”

Bakan Dönmez, dünyanın ciddi bir enerji dönüşümüne girdiğini bir gerçek, ihtiyaç olunan şeyin ise daha fazla enerji ve daha az emisyon olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu enerji dönüşümü bir enerji dönüşümünden çok emtia dönüşümüne benziyor aslında. Temiz enerji dönüşümünü başarabilirsek, bugün fosil yakıt üreticilerinin yerini belki bakır, lityum, kobalt, alüminyum üreticileri alacak. Çünkü yeni teknolojilerin ham maddeleri bunlar. Siz rüzgardan, güneşten elektriği fazlaca ürettiniz ama kesintili kaynak. Bu enerjiyi bir yerde depolamanız gerekiyor. Az önce bahsettiğim ham maddeler, bataryaların üretiminde kullanılacak. O zaman belki bir kaynak bağımsızlığını dünya olarak elde etmiş oluyoruz ama teknolojik olarak bu ekipmanların üretimine başka bir bağımlılık gerektirebilir. Peki, bu durum gerçek bir çözüm olacak mı? Hayır. Çünkü bir bağımlılığı başka bir bağımlılığa dönüştürme riski var. Bu sebeple tıpkı satranç gibi bir sonraki adımı hesaplayarak hareket etmemiz gerekiyor.”

Bakan Dönmez, uluslararası bir petrol üreticisi firmanın CEO’sunun, “2 ay önce gaz ve petrol üretiminden söz etmek suçtu. Şimdi ise üretimi ne kadar çabuk artırabilirsiniz diyorlar” sözüne atıfta bulundu.

“Şu an Avrupalılar kapattığı kömür santrallerine kömür arıyor”

Bakan Dönmez, İngiltere’nin Kuzey Denizinde petrol ve gaz aramacılığını artıracağını, birçok ülkede kaya petrolü ve kaya gazının tekrar devreye gireceğini belirterek, “Sonunda enerji politikası yeşillenmediği gibi çok daha acımasız bir pragmatist noktaya da savruluyor. Şu an Avrupalılar kapattığı kömür santrallerine kömür arıyor. Türkiye, bu anlamda bir uçtan diğer uca savrulan bir enerji politikası izlemedi. Yenilenebilir enerjiye önem veren ancak sistemin emisyon dengesini bozmayacak baz santralleri de devreye aldık. Daha fazla yerli daha fazla yenilenebilir stratejimize de eskiden olduğu gibi devam etmekte kararlıyız” dedi.

“Kaynağı size, teknolojisi başkasına ait bir enerji dönüşümü başarıya ulaşamaz”

Bakan Dönmez, enerji dönüşümü sürecini, enerji sürdürülebilirliğini ihmal etmeden hayata geçirdiklerine vurgu yaparak, “Hem enerji tüketiminde hem de sanayi üretiminde ortaya çıkacak boşluğu dolduracak alternatif kaynaklar oluşmadan atılacak adımlar; enerji, ticaret, sanayi sektörlerinde sorunlara neden olabilir. Bunun farkındayız. Bu nedenle adımlarımızı ulusal çıkarlarımız ve küresel sorumluluklarımız çerçevesinde atmaya devam edeceğiz. Kimseyi kapatmadan, kapatmaya zorlamadan, piyasa kuralları içerisinde bir dönüşümü yapmak durumundayız. Türkiye’nin; elektrikli otobüslerden, rüzgar türbinlerine, güneş panellerine, bu enerji dönüşümünün bir emtia dönüşümü olduğunu görerek, madencilik ve sanayide bir dönüşüm başlatmalıyız. Kimseyle yarışmadan, kimseyle kendimizi kıyaslamadan, kendi ihtiyaçlarımız ve önceliğimizi esas alan bir dönüşümden bahsediyorum. Bunun ilk yolu enerji teknolojilerinin üretimi. Kaynağı size, teknolojisi başkasına ait bir enerji dönüşümü başarıya ulaşamaz” diye konuştu.

“Biz enerji bağımsızlığını teknoloji bağımsızlığından ayrı görmüyoruz”

Bakan Dönmez, yenilebilir enerjide en önemli konunun enerji teknolojilerinin kendi ülkesinde üretilmesi olduğuna vurgu yaparak, “Önemli olan kritik malzemelerin Türkiye’de tasarlanıyor ve yapılıyor hale gelmesidir. Bu ne demek? Türkiye artık yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretiminde önemli bir noktaya geldi demek. Biz enerji bağımsızlığını teknoloji bağımsızlığından ayrı görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Enerji fiyatlarındaki ani ve şok dalgalanmaların son zamanlarda hem ulusal hem de uluslararası kamuoyunda tartışıldığını, bunun da fiyatlamalara sert bir şekilde yansıdığına dikkati çeken Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

“Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Bu gibi olağan dışı dönemleri olağan yöntemlerle yönetmek kolay değildir. Bu sebeple, tüketiciyi koruyan geçici önlemlerin alınması elzem hale geldi. EPDK önceki gün elektrik üretim santralleri için azami uzlaştırma fiyatlarını belirledi. Böylece hem vatandaşlarımızı yüksek maliyetten koruyacağız hem de arz güvenliğimizi sağlayacağız. Uzlaştırma fiyatları doğal gaz ve ithal kömür santralleri için megavatsaat başına 2 bin 500 lira, diğer santraller için bin 200 lira olarak belirlendi.”

“Bu destekle birlikte fiyat artışlarının faturalara yansımasını da engelleyeceğiz”

Bakan Dönmez, uzlaştırma fiyatları sayesinde santrallerin üretimine sorunsuz bir şekilde devam edilmesinin sağlanacağını ifade ederek, “Neden böyle geçici bir düzenlemeye ihtiyaç duyuldu? Bir tarafta maliyeti düşük santraller var, diğer tarafta maliyeti yüksek santraller. İstihdam ve sağladıkları enerjinin miktarını da korunması gerekiyor. Bu nedenle piyasa yapısını bozmadan, piyasanın güçlü ve dengeli bir şekilde desteklenmesi gerekiyordu. Öte yandan bu destekle birlikte fiyat artışlarının faturalara yansımasını da engelleyeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

“Fiyat artışlarını minimum düzeyde yansıtmak zorunda kalıyoruz”

Bakan Dönmez, elektrik ve doğal gaz faturalarında bugüne kadar 100 milyar liralık bir destek sağladıklarını belirterek, “Bu sübvansiyon devam edecek. Bu desteklere ilaveten sosyal yardım alan vatandaşlarımıza verdiğimiz kömür desteğinin, doğal gaz desteği olarak verilmesinin önünü açtık. Ancak şu hususu da göz önüne almamız gerekiyor. Özellikle ithal kaynaklarla üretim yapan santrallerin son dönemde ciddi girdi maliyetleri oluşmaya başladı. Oluşan küresel fiyatlar içerideki maliyetleri de zorluyor. Devletimiz büyük oranda sübvansiyon uyguluyor ancak son raddede artışları minimum düzeyde yansıtmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Sempozyum, basına kapalı şekilde Bakan Dönmez’in konuşmacı olarak katıldığı soru-cevap ile devam etti.

EKONOMİ - 12:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

POPÜLER HABERLER

 • 01
  Bursa’da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse saldırı
  Bursa’da Cezaevi İnfaz Koruma Memurları bulunan seyir hailndeki otobüse saldırı gerçekleştirildi. Bombalı saldırıda otobüs yanarken 1 kişi öldü 4 kişi de yaralandı. Bursa’da Minareli Çavuş Mahallesi’ndeki E Tipi Kapalı Cezaevi personeli ve İnfaz Koruma Memurları bulunan servis aracı Osmangazi ilçesi Yeni Karaman mevkisi yakınlarındaki akaryakıt istasyonuna yakınına döşenen el yapımı patlayıcı bombanın patlaması sonucunca yanmaya […]
 • 02
  Bursa’da cadde ortasında bıçaklı kavga
  Bursa’da Yıldırım ilçesi İncirli Caddesi üzerinde yaşanan olayda husumetli olduğu düşünülen kişiler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşünce yumruklar konuştu ve bıçaklar çekildi. Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesine bağlı İncirli Caddesi’nde meydana gelen olayda edinilen bilgilere göre husumetli olan iki kişi yolda karşılaşınca sözlü olarak kavga etmeye başladılar. Sözlü kavga kısa süre içersinde yumrukların […]
 • 03
  Bursa’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 Ölü
  Bursa’da Kestel ilçesine bağlı Barakfakih Köyü yakınlarında yağmur sebebiyle kontrolden çıkan otomobil takla attı. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Bursa’nın Kestel ilçesi Barakfakih Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında yağmur sebebiyle sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil takla attı. Takla atan araç yol kenarında bulunan tarlalık alanda zor duran otomobilde bulunan Eren OK […]
 • 04
  Bursa’da kaza: Domuza vurmamak için canından oldu
  Bursa’da Karacabey ilçesinde yaşanan kazada önüne çıkan domuz sebebiyle kontrolden çıkan araç şarampole yuvarlandı. Kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti. Bursa’nın Karacabey ilçesi Harmanlı Mahallesi yakınlarında saat 14.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında aracıyla seyir halinde olan 58 yaşındaki Zekeriya Karataş isimli vatandaşın önüne domuz çıktı. Önüne çıkan domuza vurmamak için manevra yapan sürücü aracın kontrolünü […]
 • 05
  Cuma Namazı’nda Bursa Ulu Camii Dolup Taştı
  Tüm islam aleminin Ramazan Bayramı öncesinde oruç tutuğu Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazı sebebiyle 600 yıllık geçmişe sahip olan Bursa Ulu Camii dolup taştı. Yıldırım Bayezid Han’ın çıktığı Niğbolu Seferi dönüşünde verdiği emir ile 1396-1400 yılları arasında ”Evliyalar Şehri” olarak tanımlanan Bursa’da yaptırılan Ulu Cami aynı zamanda bir zaferin de nişanesi ve hat müzesi olarak […]
 • 06
  Bursa’da kumar oynayanlara Ramazan baskını
  Bursa’da iki farklı adreste içinde bulunduğumuz Ramazan ayında gece geç saatlere kadar kumar oynandığı ihbarı alan polis ekipleri adreslere baskın düzenledi. Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesine bağlı iki mahallede Ulu ve Bağlarbaşı Mahallesi mevkiinde bulunan işyerlerinde geç saatlere kadar kumar oynandığına dair aldıkları ihbarı değerlendiren Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ihbarlarda belirtilen kahvehanelere baskın düzenlediler. Osmangazi ilçesine […]
 • 07
  Bursa’da oto galericiler sitesinde yangın çıktı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde bulunan Oto Galericiler Sitesi içersinde yangın çıktı. Yangında bir köpeğin zehirlenerek öldüğü öğrenildi. Bursa’nın İnegöl ilçesinde Oto Galericiler Sitesi içersinde faaliyet gösteren bir 2. El Otomobil Galerisi işletmesinde saat 22.00 sıralarında yangın çıktı. Site içersinde faaliyet gösteren işletmenin bürosundan çıkan dumanları fark eden diğer esnaflar durumu İnegöl İtfaiye birimine ve 112 Acil […]
 • 08
  Tur minibüsüyle motosikletli trafik polisleri çarpıştı
  Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Haşim İşcan Caddesi üzerinde kontrolsüz şerit değiştiren tur minibüsü ile motosikletli trafik polisleri çarpıştı. Kazada iki Trafik Polisi yaralandı. Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Haşim İşcan Caddesi üzerinde meydana gelen trafik kazasında edinilen bilgilere göre yolun en sağında seyir halinde olan tur minibüsü en sol şeride geçerek U Dönüşü yapmak istedi. […]
 • 09
  Mudanya’da kayalıklardan atlayarak intihar eden genç ölü bulundu
  Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşanan olayda ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki genç deniz kenarında ölü olarak bulundu. Bursa’da Mudanya ilçesi sahil kenarında sabah saatlerinde bir erkek cesedi bulundu. Ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki Mehmet Toprak isimli gencin babasının aramaları sonucunda bulunduğu bildirildi. Gencin cesedinin bulunması üzerine olay yerine […]
 • 10
  Bursa’da tamir ettiği çatıdan düşen şahıs yaralandı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasındaki deponun çatısından düşen usta ağır şekilde yaralandı. Bursa’nın İnegöl ilçesi kırsal Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir mobilya fabrikasında yaşanan olayda fabrikanın bahçesinde bulunan deponun çatısında tadilat yaparken saç kurma işlemi sırasında dengesini kaybeden 57 yaşındaki usta düşerek ağır yaralandı. […]

HAVA DURUMU

15 Ağustos 2022 PAZARTESİ
22°
 • SAL °
 • ÇAR °
 • PER °

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

VİDEO GALERİSİ

FOTOĞRAF GALERİSİ

ÇOK OKUNANLAR

 • 01
  Bursa’da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse saldırı
  Bursa’da Cezaevi İnfaz Koruma Memurları bulunan seyir hailndeki otobüse saldırı gerçekleştirildi. Bombalı saldırıda otobüs yanarken 1 kişi öldü 4 kişi de yaralandı. Bursa’da Minareli Çavuş Mahallesi’ndeki E Tipi Kapalı Cezaevi personeli ve İnfaz Koruma Memurları bulunan servis aracı Osmangazi ilçesi Yeni Karaman mevkisi yakınlarındaki akaryakıt istasyonuna yakınına döşenen el yapımı patlayıcı bombanın patlaması sonucunca yanmaya […]
 • 02
  Bursa’da cadde ortasında bıçaklı kavga
  Bursa’da Yıldırım ilçesi İncirli Caddesi üzerinde yaşanan olayda husumetli olduğu düşünülen kişiler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede kavgaya dönüşünce yumruklar konuştu ve bıçaklar çekildi. Bursa’nın merkez Yıldırım ilçesine bağlı İncirli Caddesi’nde meydana gelen olayda edinilen bilgilere göre husumetli olan iki kişi yolda karşılaşınca sözlü olarak kavga etmeye başladılar. Sözlü kavga kısa süre içersinde yumrukların […]
 • 03
  Bursa’da kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 Ölü
  Bursa’da Kestel ilçesine bağlı Barakfakih Köyü yakınlarında yağmur sebebiyle kontrolden çıkan otomobil takla attı. Kazada 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı. Bursa’nın Kestel ilçesi Barakfakih Mahallesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında yağmur sebebiyle sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil takla attı. Takla atan araç yol kenarında bulunan tarlalık alanda zor duran otomobilde bulunan Eren OK […]
 • 04
  Bursa’da kaza: Domuza vurmamak için canından oldu
  Bursa’da Karacabey ilçesinde yaşanan kazada önüne çıkan domuz sebebiyle kontrolden çıkan araç şarampole yuvarlandı. Kazada araç sürücüsü hayatını kaybetti. Bursa’nın Karacabey ilçesi Harmanlı Mahallesi yakınlarında saat 14.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında aracıyla seyir halinde olan 58 yaşındaki Zekeriya Karataş isimli vatandaşın önüne domuz çıktı. Önüne çıkan domuza vurmamak için manevra yapan sürücü aracın kontrolünü […]
 • 05
  Cuma Namazı’nda Bursa Ulu Camii Dolup Taştı
  Tüm islam aleminin Ramazan Bayramı öncesinde oruç tutuğu Ramazan Ayı’nın ilk Cuma Namazı sebebiyle 600 yıllık geçmişe sahip olan Bursa Ulu Camii dolup taştı. Yıldırım Bayezid Han’ın çıktığı Niğbolu Seferi dönüşünde verdiği emir ile 1396-1400 yılları arasında ”Evliyalar Şehri” olarak tanımlanan Bursa’da yaptırılan Ulu Cami aynı zamanda bir zaferin de nişanesi ve hat müzesi olarak […]
 • 06
  Bursa’da kumar oynayanlara Ramazan baskını
  Bursa’da iki farklı adreste içinde bulunduğumuz Ramazan ayında gece geç saatlere kadar kumar oynandığı ihbarı alan polis ekipleri adreslere baskın düzenledi. Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesine bağlı iki mahallede Ulu ve Bağlarbaşı Mahallesi mevkiinde bulunan işyerlerinde geç saatlere kadar kumar oynandığına dair aldıkları ihbarı değerlendiren Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri ihbarlarda belirtilen kahvehanelere baskın düzenlediler. Osmangazi ilçesine […]
 • 07
  Bursa’da oto galericiler sitesinde yangın çıktı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde bulunan Oto Galericiler Sitesi içersinde yangın çıktı. Yangında bir köpeğin zehirlenerek öldüğü öğrenildi. Bursa’nın İnegöl ilçesinde Oto Galericiler Sitesi içersinde faaliyet gösteren bir 2. El Otomobil Galerisi işletmesinde saat 22.00 sıralarında yangın çıktı. Site içersinde faaliyet gösteren işletmenin bürosundan çıkan dumanları fark eden diğer esnaflar durumu İnegöl İtfaiye birimine ve 112 Acil […]
 • 08
  Tur minibüsüyle motosikletli trafik polisleri çarpıştı
  Bursa’nın en işlek caddelerinden olan Haşim İşcan Caddesi üzerinde kontrolsüz şerit değiştiren tur minibüsü ile motosikletli trafik polisleri çarpıştı. Kazada iki Trafik Polisi yaralandı. Bursa’da merkez Osmangazi ilçesi Haşim İşcan Caddesi üzerinde meydana gelen trafik kazasında edinilen bilgilere göre yolun en sağında seyir halinde olan tur minibüsü en sol şeride geçerek U Dönüşü yapmak istedi. […]
 • 09
  Mudanya’da kayalıklardan atlayarak intihar eden genç ölü bulundu
  Bursa’nın Mudanya ilçesinde yaşanan olayda ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki genç deniz kenarında ölü olarak bulundu. Bursa’da Mudanya ilçesi sahil kenarında sabah saatlerinde bir erkek cesedi bulundu. Ailesine intihar edeceğini söyleyerek evden ayrıldığı öğrenilen 33 yaşındaki Mehmet Toprak isimli gencin babasının aramaları sonucunda bulunduğu bildirildi. Gencin cesedinin bulunması üzerine olay yerine […]
 • 10
  Bursa’da tamir ettiği çatıdan düşen şahıs yaralandı
  Bursa’da İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren bir mobilya fabrikasındaki deponun çatısından düşen usta ağır şekilde yaralandı. Bursa’nın İnegöl ilçesi kırsal Yenice Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan bir mobilya fabrikasında yaşanan olayda fabrikanın bahçesinde bulunan deponun çatısında tadilat yaparken saç kurma işlemi sırasında dengesini kaybeden 57 yaşındaki usta düşerek ağır yaralandı. […]

HAVA DURUMU

15 Ağustos 2022 PAZARTESİ
22°
 • SAL °
 • ÇAR °
 • PER °
BurHOST
Gazeteler
sanalbasin.com üyesidir
Firma Ekle